MUSIKFESTSPELENS TIDIGARE PROGRAM

URUPPFÖRANDEN FR.O.M 1999

Mark Gothóni: Stråkkvartett nr 2
11.7.1999 Kimito kyrka
Mark Gothóni, Katinka Korkeala (violin), Saida Bar-Lev (altviolin), Marko Ylönen (cello)

Pehr Henrik Nordgren: Stråkkvintett op. 110
4.7.2000 Kimito kyrka
Sakari Oramo, Katinka Korkeala (violin), Teemu Kupiainen (altviolin), Erkki Rautio, Sennu Laine (cello)

Einojuhani Rautavaara: Cellosonat nr 1
10.7.2001 Kimito kyrka
Erkki Rautio (cello), Martti Rautio (piano)

Jaakko Kuusisto: Stråkkvartett nr 2 ”Dancez” op. 9
12.7.2002 Dragsfjärds kyrka
Jari Valo, Sonja Korkeala (violin), Mihail Slobodjanjuk (altviolin), Timo-Veikko Valve (cello)

Mark Gothóni: Stråktrio
11.7.2003 Kimito kyrka
Ana Chumachenko (violin), Oscar Lysy (altviolin), Torleif Thedéen (cello)

Asko Hyvärinen: SumuS
30.6.2004 Wrethalla, Kimito
Nina Källberg, (flöjt), Harri Wallenius (klarinett), Jari Hongisto (trombon), Antti Suoranta (slagverk), Ingrid Lindblom (violin), Jouni Rissanen (altviolin)

Paavo Korpijaakko: Pianokvintett
3.7.2004 Kimito kyrka
Martti Rautio (piano), Katinka Korkeala, Jan Söderblom (violin), Tommi Aalto (altviolin), Marko Ylönen (cello)

Asko Hyvärinen: Stride för harpa
30.6.2005 Wrethalla, Kimito
Lily-Marlene Puusepp (harpa -harppu)

Markku Klami: Glow
30.6.2005 Wrethalla, Kimito
Henna Jämsä (klarinett), Jukka Rajala (trumpet), Tanja Nisonen (valthorn), Antti Suoranta (slagverk), Lily-Marlene Puusepp (harpa), Pasi Helin, Hanna Kosonen (piano)

Mark Gothóni: Klarinettkvartett
3.7.2005 Kimito kyrka
Tuulia Ylönen (klarinett), Mark Gothóni (violin), Johannes Erkes (altviolin),
Torleif Thedéen (cello)

Maria Kallionpää: Pour la ultima…
27.6.2006 Villa Lande
Izumi Tateno (piano)

Paavo Korpijaakko: Water: elements
2.7.2006 Kimito kyrka
Izumi Tateno (piano)

Einojuhani Rautavaara: Summer Thoughts
11.7.2008 Dalsbruks kyrka
Katinka Korkeala (viulu), Martti Rautio (piano)

Kalevi Aho: Stråkkvintett ”Hommage á Schubert”
7.7.2009 Dragsfjärds kyrka
Katinka Korkeala, Sonja Korkeala (violin), Ulla Soinne (altviolin), Marko Ylönen, Katja Kolehmainen (cello)

Jouni Kaipainen: Inno, för altviolin och piano

6.7.2010 Västanfjärds nya kyrka
Wen Xiao Zheng (altviolin), Martti Rautio (piano)

Jouni Kaipainen: Var det Edith? för sopran, stråkkvintett och piano, op. 95
17.7.2011 Kimito kyrka
Helena Juntunen (sopran), Rodin-Quartett: Sonja Korkeala (violin), Gerhard Urban (violin), Martin Wandel, (altviolin), Clemens Weigel (cello), Ulrich Wolff (kontrabas), Eveliina Kytömäki (piano)

Juho Miettinen: Kolme askelta, för mezzosopran, flöjt och harpa

10.7.2012 Kimito kyrka
Essi Luttinen (mezzosopran), 
Ensemble Transparent: Erica Nygård (flöjt), Torsten Tiebout (altviolin), Päivi Severeide (harpa)

Jyrki Linjama: Das fließende Licht der Gottheit, för mezzosopran och piano
9.7.2013 Kimito kyrka
Essi Luttinen (mezzosopran), Ilmo Ranta (piano)

Aulis Sallinen: Stråkkvartett nr 6
8.7.2014 Kimito kyrka
Sonja Korkeala, Katinka Korkeala (violin), Hariolf Schlichtig (altviolin), Samuli Peltonen (cello)

Lotta Wennäkoski: Päärme (Fållen), för pianotrio
7.7.2015 Kimito kyrka
Sibelius Piano Trio: Juho Pohjonen (piano), Petteri Iivonen (violin), Samuli Peltonen (cello)

Kimmo Hakola: Stråkkvartett nr 4
12.7.2016 Kimito kyrka
Meta4: Antti Tikkanen, Minna Pensola (violin), Atte Kilpeläinen (altviolin), Tomas Djupsjöbacka (cello)

Jyrki Linjama: Sonata da chiesa III för cembalo
15.7.2016 Hitis kyrka
Petteri Pitko, cembalo

Sebastian Fagerlund: Windways
17.7.2016 Kimito kyrka
Bravade: Pauliina Fred, Sunniva Fagerlund, Hanna Haapamäki, Hanna Kangasniemi (Blockflöjt)

Kimmo Hakola: Blåskvintett nr 1, op. 96 ”Compressions”
13.7.2017 Salon taidemuseo Veturitalli
Arktinen Hysteria: Matti Närhinsalo (flöjt), Laura Kemppainen (oboe), Christoffer Sundqvist (klarinett), Tommi Hyytinen (valthorn), Ann-Louise Wägar (fagott)

Osmo Tapio Räihälä: Kalliokirskuja (brokseglaren)
Veli-Matti Puumala: Taivaanvuohi – Hämähäkki (enkelbeckasinen – spindeln)
Ichiro Hirano: Heikegani (Heikeopsis japonica)
14.7.2017 Tykö kyrka
Petri Kumela (gitarr)

Aulis Sallinen: Åtta miniatyrer för solopiano, op. 110
10.7.2018 Kimito kyrka
Ralf Gothóni (piano)

Aulis Sallinen: Kammamusik IX op. 112 ”Nocturne” (Eino Leino 1903), för sångare och stråkorkester
15.7.2018 Kimito kyrka
Mellersta Österbottens Kammarorkester
Ralf Gothóni (dirigent) och Johanna Rusanen (sopran)

Jyrki Linjama: Stråkkvartett nr 2, Allerheiligentag III
10.7.2019 Karuna kyrka
Sonja Korkeala, Katinka Korkeala (violin), Diyang Mei (altviolin), Samuli Peltonen (cello)

Olli Kortekangas: Due per due, för två violiner
11.7.2019 Salon taidemuseo Veturitalli
Sonja Korkeala & Katinka Korkeala (violin)

Jyrki Linjama: Stråkkvartett nr 3
6.7.2020 Sandö gård
Zagros-kvartetten:
Hannu Vasara, Kaisa Kallinen (violin),
Camilla Vilkman (altviolin),
Miika Uuksulainen (cello)

Jyrki Linjama: Stråkkvartett nr 1
8.7.2020 Karuna kyrka
Zagros-kvartetten:
Hannu Vasara, Kaisa Kallinen (violin),
Camilla Vilkman (altviolin),
Miika Uuksulainen (cello)

KIMITOÖN MUSIKFESTSPELENS ARTISTER FRÅN ÅR 1999

Ensembler – Yhtyeet

Arktinen Hysteria
Avanti! Ensemble
BarockOstrobothnia
Bellman Ensemble
Bravade
Doina Klezmer
Ensemble Berlin
Ensemble Transparent
Finländska barockorkestern
JPP, Järvelän Pikkupelimannit
Jubilate-kören
Kammarorkester Soli Deo Gloria
La Tempesta
Mellersta Österbottens Kammarorkester
Meta4
Nasevat Kurtut
Nya Helsingfors-kvartetten
Opera Big Band
Philharmonic Wind Players Berlin
Rodin-Quartett
Sibelius Piano Trio
Symfoniorkestern Vivo
Tangueros Polares
Vox Artis
Wegelius Kammarstråkar
Wellen-trio
Wendell Brunious and His New Orleans Jazz Ensemble
Zagros-kvartetten
Zingara-kvartetten

Artister – Taiteilijat

Petri Aarnio
Tero Airas
Marjatta Airas
Dag-Ulrik Almqvist
Petra Aminoff
Taija Angervo
Ilari Angervo
Saida Bar-Lev
Birgit Beckherrn
Marcel Bergman
Kati Bergman
Anna-Liisa Bezrodny
Gergely Bogány
Joanna Broman
Wendell Brunious
Petri Bäckström
Milana Chernyavska
Niall Chorell
Ana Chumachenko
Sophie Dartigalongue
Félix Dervaux
Dilbér
Tomas Djupsjöbacka
Gustav Djupsjöbacka
Henri Dunderfeldt
Pertti Eerola
Egor Egorkin
Arvid Engegård
Solveig Eriksson
Johannes Erkes
Ismo Eskelinen
Sunniva Fagerlund
Bengt Forsberg
Pauliina Fred
Sonja Fräki
Robertde Godzinsky
Itamar Golan
Mark Gothóni
Ralf Gothóni
Pirmin Grehl
Monica Groop
Roope Gröndahl
Jan-Erik Gustafsson
Marion Göbel
Hanna Haapamäki
Varpu Haavisto
Ida Haendel
Ulla Hammarberg
Tuomas Hannikainen
Christoph Hartmann
Yoshifumi Hata
Ville Hautakangas
Esa Heikkilä
Ilkka Heinonen
Ville Hiltula
Matti Hirvikangas
Timo Holopainen
Louna Hosia
Mia Huhta
Laura Hynninen
Jorma Hynninen
Tommi Hyytinen
Matias Häkkinen
Aapo Häkkinen
Matti Iiramo
Petteri Iivonen
Merja Ikkelä
StefandeLeval Jezierski
KirsikkadeLeval Jezierski
Helena Juntunen
Hanna Juutilainen
Tapani Jämsen
Norbert Kaiser
Kaisa Kallinen
Hanna Kangasniemi
Atte Kekkonen

Laura Kemppainen
Kreeta-Maria Kentala
Atte Kilpeläinen
Teija Kivinen
Teppo Koivisto
Katja Kolehmainen
Markku Kolehmainen
Timo Korhonen
Sonja Korkeala
Katinka Korkeala
Sampo Korkeala
Tom Krause
Petri Kumela
Teemu Kupiainen
Kristiina Kuusisto
Jaakko Kuusisto
Pekka Kuusisto
Eveliina Kytömäki
Anna-Mari Kähärä
Joel Laakso
Sennu Laine
Tiina Laitinen
Juhani Lamminmäki
Ursula Langmayr
Ishay Lantner
Sampo Lassila
Risto Lauriala
Tuomas Lehto
Markku Lepistö
Ursulavon Lerber
Ingrid Lindblom
Tuuli Lindeberg
Birger Lindström
Maija Linkola
Jussi Littunen
Malla Lounasheimo
Hanne Lund
Markku Luolajan-Mikkola
Essi Luttinen
Oscar Lysy
Janne Maarala
Terhi Mali
Ilpo Mansnerus
Anthony Marini
Siegfried Mauser
Niamh McKenna
Diyang Mei
Janne Mertanen
Laura Mikkola
Jyrki Myllärinen
Eeva Mäenluoma
Mari Mäntylä
Ellen Nisbeth
Irma Niskanen
Tomas Nuñez-Garcés
Erica Nygård
Matti Närhinsalo
Arttu Ollikainen
Sakari Oramo
Anna Othman
Andreas Ottensamer
Ilkka Paananen
Tuula Paavola
Ricardo Padilla
Arja Paju
Mari Palo
Eero Palviainen
Fredrik Paulsson
Anne Pekkala
Riku Pelo
Samuli Peltonen
Minna Pensola
Tiina Penttinen
Alfredo Perl
Petteri Pitko
Liisa Pohjola

Juho Pohjonen
Niklas Pokki
Lauri Pulakka
Sara Puljula
Merja Pyrhönen
Julius Pyrhönen
Laura Pyrrö
Ilmo Ranta
Jukka Rautasalo
Heikki Rautasalo
Erkki Rautio
Martti Rautio
Clara Reinikainen
Valeria Resjan
Christoph Richter
Tuula Riissalo
Cornelius Rinderle
Anna Rinta-Rahko
Astrid Riska
Senja Rummukainen
Johanna Rusanen-Kartano
Esa Ruuttunen
Jaakko Ryhänen
Ilmari Räikkönen
Thomas Rönnholm
Petteri Salomaa
Pekka Sarmanto
Antti Sarpila
Arto Satukangas
Oonasofia Saukkonen
Guido Schiefen
Hariolf Schlichtig
Wolfram Schmitt-Leonardy
Päivi Severeide
Naoko Shibayama-Aarnio
Martina Simola
Mihail Slobodjanjuk
Ulla Soinne
Christoffer Sundqvist
Gabriel Suovanen
Jan Söderblom
Ulla Tapaninen
Janne Tateno
Izumi Tateno
Torleif Thedéen
Kirsi Thum
Torsten Tiebout
Antti Tikkanen
Risto Toppola
Ingolf Turban
Barbara Turban
AnnaKreeta Turunen
Lilya Tymchyshyn
Jari Tyni
Gerhard Urban
Miika Uuksulainen
Jari Valo
Timo-Veikko Valve
Hannu Vasara
Camilla Vilkman
Siiri Virkkala
Otto Virtanen
Jori Vuorinen
Elina Vähälä
Ville Väätäinen
Martin Wandel
Clemens Weigel
Maya Wichert
Sofia Wilkman
Ulrich Wolff
Ann-Louise Wägar
Tuomas Ylinen
Marko Ylönen
Tuulia Ylönen
WenXiao Zheng
Annemarie Åström