PROGRAM 2016

MÅNDAG
11.7.2016
TISDAG
12.7.2016
ONSDAG
13.7.2016
TORSDAG
14.7.2016
FREDAG 15.7.2016 LÖRDAG 16.7.2016 SÖNDAG 17.7.2016

 

MÅNDAG 11.7.2016

1. TJUVSTART
18.00 Café Vivan, Söderlångvik gård

Ludwig van Beethoven: Duo för viola och cello WoO 32 ”Glasögonduon”

Franz Schubert: Stråkkvartett nr 12 c-moll D703 “Quartettsatz”

Joseph Haydn: Stråkkvartett D-dur op. 64/5


Meta4

Artisterna berättar om konsertens program

* inkluderar kaffe och Söderlångviks kinuskitårta

30 € *

Cocktail & konsert 40 €
Reserveringar: 0400 539 238, info@storfinnhova.com

_______________________________________________________________________________________

TISDAG 12.7.2016

2. TRIUMF FÖR STRÅKVARTETTEN
14.00 Sandö gård

Joseph Haydn: Stråkkvartett C-dur op. 20/2

Ludwig van Beethoven: Stråkkvartett F-dur op. 135

Meta4

Artisterna berättar om konsertens program

30 €

Köp biljetter »»

 

 

till början

_______________________________________________________________________________________

3. ÖPPNINGSKONSERT
19.00 Kimito kyrka

Anon. (Italien, 1400-tal): Istanpitta Ghaetta
Giuseppe Giamberti: Solfeggiamento
Vincenco Ruffo: La Gamba
Serafino Cantone: La Serafina
Bravade

Louis Spohr: Deutsche Lieder op. 103
Mia Huhta, sopran
Eduard Brunner, klarinett
Bengt Forsberg, piano

Kimmo Hakola: Stråkkvartett nr 4, uruppförande
Meta4
________

Antonín Dvořák: Pianokvintett A -dur op. 8
Bengt Forsberg, piano
Meta4

30 € / 25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 



till början

________________________________________________________________________________________

ONSDAG 13.7.2016

4. TORGKONSERT
11.00 Dalsbruks torg

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig
Melissa Petters, juontaja

Fritt inträde


________________________________________________________________________________________

5. MUSIK FRÅN BAROCKSLOTT OCH RENÄSSANSPALATS
15.00 Sandö gård

John Dowland: Fine Knacks for Ladies
Samuel Scheidt: Galliarda after John Dowlands theme

Pierre Sandrin: Doulce Mémoire
Jan Pieterzoon Sweelinck: Pavana Lacrimae

Antonio Mortaro: La Claudia
Giovanni Maria Trabaci: Ricercar Primo Tono Con Tre Fughe
Serafino Cantone: La Serafina

Anon. (1500-tal): When Daphne from fair Phoebus did fly
Henry Purcell: Fantasia VIII á 4
Henry Purcell: Chaconne Z. 730

G. P. da Palestrina: Sicut Cervus

J.S. Bach: Fuga i C-dur
Bravade:
Pauliina Fred
Sunniva Fagerlund
Hanna Haapamäki
Hanna Kangasniemi

Artisterna berättar om konsertens program

30 €

Köp biljetter »»


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


till början

________________________________________________________________________________________

6. I SHAKESPEARES SÄLLSKAP
Middagskonsert
18.00 Westers
Artisterna berättar om konsertens program

Joseph Haydn: 12 English Canzonettas
The Mermaid's song
Pastoral song
Fidelity
The Spirit's song
Mia Huhta, sopran
Bengt Forsberg, piano

Max Reger: Sonate nr 1 Ass-dur op. 49
Eduard Brunner, klarinett
Bengt Forsberg, piano

Erich Korngold: Narrenlieder op. 29
Come Away, Death
O Mistress Mine
Adieu, Good Man Devil
Hey Robin
For the Rain, It Raineth Every Day

Ferruccio Busoni: Red Indian Diary
Bengt Forsberg, piano

Roger Quilter: Fem sånger till texter av Shakespeare op. 23
Fear no more the heat o'the sun
Under the greenwood tree
It was a lover and his lass
Take, O take those lips away
Hey, ho, the wind and the rain

Mia Huhta, sopran
Bengt Forsberg, piano

60 €
Obs! Förköp

Reserveringar:
Westers
040 554 1599,
westerswesters.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


till början

________________________________________________________________________________________

7. FRÅN BACH TILL ENGLUND
19.00 Karuna kyrka

J.S. Bach: Partita nr 4 D-dur BWV 828
Petteri Pitko, cembalo

Einar Englund: Arioso interrotto per violino solo
Katinka Korkeala, violin

Felix Mendelssohn: Jousikvartetto nro 6 f-molli op. 80
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

W.A. Mozart: Jousikvartetto C-Duuri KV 465 “Dissonanssi”
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

25 €

Köp biljetter »»




 

 

till början

 
________________________________________________________________________________________
 

TORSDAG 14.7.2016

 

8. NÄKTERGALEN I HERRGÅRDEN
14.00 Söderlångvik gård

I konsertbiljettens pris ingår en guidad rundtur efter konserten, i museets utställning "Transparente blanche" av Anu Tuominen.

Luzzasco Luzzachi: Canzona
Tarquinio Merula: La Lusignuola
Chiel Meijering: Sitting Ducks
Bravade

Johannes Brahms: Drei Intermezzi für pianoforte op. 117
Bengt Forsberg, piano

Enriqué Granados: Canciónes amatorias
Mia Huhta, sopran
Bengt Forsberg, piano

30 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

9. NÄKTERGALEN I HERRGÅRDEN
17.00 Söderlångvik gård

Privattillställning

 

till början

________________________________________________________________________________________

10. SOLNEDGÅNGEN
19.00 Dalsbruks kyrka

W.A. Mozart: Konsert D-dur KV 107 nr 1
Petteri Pitko, cembalo
Katinka Korkeala, violin
Sonja Korkeala, violin
Samuli Peltonen, cello

Isang Yun: Piri
Eduard Brunner, klarinett

Ottorino Respighi: Il tramonto för sopran och stråkkvartett
Mia Huhta, sopran
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello
________

W.A. Mozart: Klarinettkvintett A-dur KV 581
Eduard Brunner, klarinett
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

 

FREDAG 15.7.2016

 

11. MÄSTARNA I SKÄRGÅRDEN
17.30 Hitis kyrka

Luzzacho Luzzachi: Canzona
Tarquinio Merula: La Lusignuola
Bravade

Girolamo Frescobaldi: Toccata
Petteri Pitko, cembalo

Girolamo Frescobaldi: Ricercar
Petteri Pitko, cembalo
Hanna Kangasniemi, basblockflöjt

G. P. da Palestrina: Sicut Servus
Bravade

Jyrki Linjama: Sonata da chiesa III för cembalo (2015), uruppförande
Petteri Pitko, cembalo
________

J.S.Bach: Preludi ja fuuga fis-molli, BWV 883
Petteri Pitko, cembalo

J.S. Bach: Vor deinen Thron tret'ich, BWV 668

J.S. Bach: Fuga alla breve, F-dur
Bravade

Dietrich Buxtehude: Praeludium G-dur
J.S.Bach: Ricercar a3, BWV 1079
Petteri Pitko, cembalo

Dietrich Buxtehude: Nun bitten wir den heiligen Geist, BuxWV 209
Bravade

Blockflöjtskvartetten Bravade:
Pauliina Fred
Sunniva Fagerlund
Hanna Haapamäki
Hanna Kangasniemi

Obs! Färjförbindelse Kasnäs-Hitis
.
Vid behov av transport från färjan till kyrkan, 045 202 6584

25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

 

till början

________________________________________________________________________________________

12. KAMMARMUSIKENS PÄRLOR
19.00 Salon taidemuseo Veturitalli

I konsertbiljetten ingår inträde till konstutställningen “Lyyli Säilä, Uuno Eskola och konstnärsvännerna” en timme före konserten och under konsertens paus.

Sergei Prokofjev: Overture on Hebrew Themes op. 34
Bengt Forsberg, piano
Eduard Brunner, klarinett
Katinka Korkeala, violin
Sonja Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

Karl Weigl: 5 lieder för sopran och stråkkvartett op. 40
1. Trost (text: Ina Seidel)
2. Sommernachmittag (teksti: Vally Weigl)
3. Regenlied (text: Klaus Groth)
4. Ave Maria (text: Rudolf List)
5. Einladung zur Martinsgans (text: Ludwig Achim von Arnim)
Mia Huhta, sopran
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

Dmitri Šostakovitš: Sonat för altviolin och piano op. 147
Hariolf Schlichtig, altviolin
Bengt Forsberg, piano
________

Max Bruch: Eight Pieces op. 83
5. Rumänische Melodie
6. Nachtstück
4. Allegro agitato
Eduard Brunner, klarinett
Hariolf Schlichtig, altviolin
Bengt Forsberg, piano

Robert Schumann: Pianokvintett Ess-dur op. 44
Bengt Forsberg, piano
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

 

________________________________________________________________________________________

 

LÖRDAG 16.7.2016

 

13. MUSIKALISK SKÄRGÅRDSMENY
Lunchkonsert
Labbnäs semesterhem
13.00 Lunch
14.00 Konsert

Labbnäs kök bjuder på skärgårdsbordets läckerheter och därefter bjuder Musikfestspelens artister på smakprov ur festivalens program.

Festivalartister
Melissa Petters, konferencier

40 € OBS! Förköp
35 € (grupper)


Reserveringar:
Labbnäs

02 424 637
labbnas@labbnas.fi


till början

________________________________________________________________________________________

14. & 15. FRÅN KYRKA TILL KYRKA
Västanfjärds nya och gamla kyrka

Kombibiljett 30 €

Köp biljetter »»

14. DÖDEN OCH FLICKAN
20.30 Västanfjärds nya kyrka

Franz Schubert: Stråkkvarett nr 14 d-moll "Döden och flickan", D 810
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

Kaffeservering i församlingshemmet
Fackeltåg till Västanfjärds gamla kyrka

20 €

Köp biljetter »»

 

 

 


till början

   

15. KONSERT I LJUSENS SKEN
~22.00 Västanfjärds gamla kyrka

J.S. Bach: Fuga C-dur, BWV 545
Thomas Tallis: When shall my sorrowful sighing
Bravade

György Kurtag: Signs, Games and Messages
Doloroso - Garzulyéknak
The Carenza Jig
In memoriam Blum Tamás
Hariolf Schlichtig, altviolin

Antonín Dvořák: Cypřiše (Cypresser)
III Andante con moto
IV Poco adagio
Katinka Korkeala, violin
Sonja Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikvartetto III op. 79 (arr. efter Pianotrio G-dur KV 496)
Eduard Brunner, klarinett
Sonja Korkeala, violin
Hariolf Schlichtig, altviolin
Samuli Peltonen, cello

20 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

 

SÖNDAG 17.7.2016

 

16. GRANDE FINALE
16.00 Kimito kyrka

Finländska barockorkestern
Blockflöjtskvartetten Bravade
Mia Huhta, sopran
Pauliina Fred, flöjt
Irma Niskanen, violin
Petteri Pitko, cembalo

Johann David Heinichen: Concerto a 8 C-dur

Johann Friedrich Fasch: Sinfoni g-moll FWV M:g1

J.S. Bach: Brandenburgkonsert nr 5 D-dur, BWV 1050
Pauliina Fred, traverso
Irma Niskanen, violin
Petteri Pitko, cembalo
________

Sebastian Fagerlund: Beställningsverk,
uruppförande
Bravade

J.S. Bach: Kantat ”Ich habe genug” BWV 82a

Mia Huhta, sopran

30 € / 25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

 

Kimitoöns Musikfestspel förbehåller sig rätten till programändringar