PROGRAM 2015

TISDAG
7.7.2015
ONSDAG
8.7.2015
TORSDAG
9.7.2015
FREDAG 10.7.2015 LÖRDAG 11.7.2015 SÖNDAG 12.7.2015

 

TISDAG 7.7.2015

MUSIKALISK SKÄRGÅRDSMENY I
Lunchkonsert
Labbnäs semesterhem
13.00 Lunch
14.00 Konsert

Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Labbnäs kök bjuder på skärgårdsbordets läckerheter och därefter bjuder Musikfestspelens artister på smakprov ur festivalens program. Vi på Kimitoöns Musikfestspel vill med musiken gratulera Labbnäs semesterhem till 60-årsjubileet!

Aulis Sallinen: Cadenze op. 13
Camillo Sivori: Romanza "sans paroles" Ess op. 23/1
Niccolò Paganini: Moses-fantasi för violin och piano

Satser av följande verk:
Aleksandr Glazunov: Fem novelletter för stråkkvartett op. 15
Carl Nielsen: Blåskvintett op. 43
Jean Sibelius: Pianotrio C-dur ”Lovisa-trion”

Ingolf Turban, violin
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello
Sibelius Piano Trio
Juho Pohjonen, piano
Petteri Iivonen, violin
Samuli Peltonen, cello
Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagott

40 € Obs! Förköp
35 € (grupper)


Reserveringar:
Labbnäs

02 424 637
labbnas@labbnas.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

_______________________________________________________________________________________

2. MÖTE MED KOMPOSITÖREN LOTTA WENNÄKOSKI
18.00 Kimito församlingshem

Lotta Wennäkoski, kompositör
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Fritt inträde


till början


________________________________________________________________________________________

3. ÖPPNINGSKONSERT
19.00 Kimito kyrka

Carl Nielsen: Blåskvintett op. 43
Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagott

Aleksandr Glazunov: ur 5 novelletter för stråkkvartett op. 15
II Orientale: Allegro con brio
IV Valse: Allegretto

Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Lotta Wennäkoski: Päärme, för pianotrio (uruppförande)
Sibelius Piano Trio
________

Jean Sibelius: Pianotrio C-dur ”Lovisa-trio”
Sibelius Piano Trio:
Juho Pohjonen, piano
Petteri Iivonen, violin
Samuli Peltonen, cello

Franz Schubert: Fantasia för violin och piano C-dur D934
Ingolf Turban, violin
Juho Pohjonen, piano

30 € / 25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





till början

________________________________________________________________________________________

ONSDAG 8.7.2015

4. TORGKONSERT
11.00 Dalsbruks torg

Philharmonic Wind Players Berlin
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Paquito D’Rivera: Satser ur Aires Tropicales

Fritt inträde


________________________________________________________________________________________

5. HERRGÅRDSTONER
15.00 Sandö gård

Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Heinrich Ignaz Franz von Biber: Passacaglia c-moll, ur Sonata XVI (Rosenkranz-sonaterna)
Atte Kilpeläinen, altviolin

Jean Sibelius: Svit för stråktrio A-dur
Petteri Iivonen, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Samuli Peltonen, cello

Maurice Ravel: Sonat för violin och cello
Petteri Iivonen, violin
Samuli Peltonen, cello

30 €

Köp biljetter »»



 

 




till början

________________________________________________________________________________________

6. LANDSKAP OCH BERÄTTELSER
Middagskonsert

18.00 Westers
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

W.A. Mozart: Sonat för piano och violin B-dur KV 378
Juho Pohjonen, piano

Petteri Iivonen, violin

Leoš Janáček: Pohadka (Saga)
Samuli Peltonen, cello
Juho Pohjonen, piano

Aulis Sallinen: Don Juanquijotes virtuosa taffelmusik op. 98
Samuli Peltonen, cello
Juho Pohjonen, piano

Jean Sibelius: Fyra stycken op. 115
Petteri Iivonen, violin
Juho Pohjonen, piano

Jean Sibelius: Five Esquisses op. 114 (Fem skisser)
Juho Pohjonen, piano

Claude Debussy: Sonat för cello och piano d-moll
Samuli Peltonen, cello
Juho Pohjonen, piano

Franz Joseph Haydn: Pianotrio G-dur Hob.XV/25
Sibelius Piano Trio:
Juho Pohjonen, piano

Petteri Iivonen, violin
Samuli Peltonen, cello

60 €
Obs! Förköp

Reserveringar:
Westers
040 554 1599,
westerswesters.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


till början

________________________________________________________________________________________

7. SOMMARAFTONSIDYLL
19.00 Karuna kyrka

Alberto Ginastera: Duo för flöjt och oboe op. 13
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe

Aulis Sallinen: Elegy for Sebastian Knight op. 10
Sampo Korkeala, cello

Aleksandr Glazunov: Idyll för valthorn och stråkkvartett
Félix Dervaux, valthorn
Katinka Korkeala, violin

Sonja Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Ferruccio Busoni Svit för klarinett och stråkkvartett g-moll BV.176
Ishay Lantner, klarinett
Katinka Korkeala, violin

Sonja Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello
______

W.A. Mozart: Flöjtkvartett D-dur KV 285
Egor Egorkin, flöjt
Sonja Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Paul Taffanel: Blåskvintett
Philharmonic Wind Players Berlin

25 €

Köp biljetter »»


 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

till början

 
________________________________________________________________________________________

TORSDAG 9.7.2015

 

8. FRANSKA STÄMNINGAR
14.00 Söderlångvik gård

I konsertbiljettens pris ingår en guidad rundtur efter konserten
i museets 50-års jubileumsutställning ”Med Amos ögon”.

Francis Poulenc: Sonat för flöjt och piano

Maurice Ravel: Pièce en forme de Habanera
Egor Egorkin, flöjt
Juho Pohjonen, piano

Claude Debussy: La Soirée dans Grenade, ur Estampes
Juho Pohjonen, piano

Claude Debussy: Clair de lune, ur Suite bergamasque
Petteri Iivonen, violin
Juho Pohjonen, piano

Maurice Ravel: Ondine, ur Gaspard de la nuit
Juho Pohjonen, piano

Jean Sibelius: Fyra stycken för violin och piano op. 78
Petteri Iivonen, violin
Juho Pohjonen, piano

25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

9. FRANSKA STÄMNINGAR
17.00 Söderlångvik gård

Francis Poulenc: Sonat för flöjt och piano


Maurice Ravel: Pièce en forme de Habanera

Egor Egorkin, flöjt
Juho Pohjonen, piano

Claude Debussy: La Soirée dans Grenade, ur Estampes

Juho Pohjonen, piano

Claude Debussy: Clair de lune, ur Suite bergamasque
Petteri Iivonen, violin
Juho Pohjonen, piano

Maurice Ravel: Ondine, ur Gaspard de la nuit

Juho Pohjonen, piano

Jean Sibelius: Fyra stycken för violin och piano op. 78
Petteri Iivonen, violin
Juho Pohjonen, piano

Privattillsällning

 

 

 

 

 



 

till början

________________________________________________________________________________________

10. RALJERANDE KVÄLLSMUSIK
18.00 Dragsfjärds kyrka

Francis Poulenc: Sonat för klarinett och fagott
Ishay Lantner, klarinett
Sophie Dartigalongue, fagotti

Aleksandr Glazunov: Stråkkvintett A-dur op. 39
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Samuli Peltonen, cello
Sampo Korkeala, cello
______

Georges Auric: Trio för oboe, klarinett och fagott D-dur
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Sophie Dartigalongue, fagotti

Paul Hindemith: Kleine Kammermusik op. 24 nr 2
Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagotti

25 €

Köp biljetter »»

S-Etukortilla 22 €

 

 

 

 

 

 

 




till början

 

________________________________________________________________________________________

 

FREDAG 10.7.2015

 
   

11. SKÄRGÅRDSKLANGER
17.30 Hitis kyrka

Johann Sebastian Bach: Triosonat Ess-dur BWV 525
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Sophie Dartigalongue, fagotti

François Devienne: Fagottkvartett C-dur op. 73/1
Sophie Dartigalongue, fagotti
Katinka Korkeala, violin

Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Aulis Sallinen: Sonat för cello solo op. 26
Sampo Korkeala, cello

Alberto Ginastera: Impresiones de la Puna
Egor Egorkin, flöjt
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello
______

Esa-Pekka Salonen: Concert Etude (2000)
Félix Dervaux, valthorn

Sigismund Ritter von Neukomm: Klarinettkvintett B-dur (arr. för oboe) op. 8
Christoph Hartmann, oboe
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Obs! Färjförbindelse Kasnäs-Hitis
Vid behov av transport från färjan till kyrkan, 045 202 6584,
reservera före kl. 14.00

25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

till början

________________________________________________________________________________________

12. TRIUMF FÖR TRION
19.00 Salon taidemuseo Veturitalli

I konsertbiljetten ingår inträde till Leena Luostarinens (1949–2013) minnesutställning “Kaukainen rakkaus” en timme före
konserten och under konsertens paus.

Ludwig van Beethoven: Pianotrio Ess-dur op. 70/2
Sibelius Piano Trio

Darius Milhaud: Svit (Klarinettrio) op. 157b
Petteri Iivonen, violin
Ishay Lantner, klarinett
Juho Pohjonen, piano

Lotta Wennäkoski: Päärme, för pianotrio
Sibelius Piano Trio
______

Johannes Brahms: Trio för piano, klarinett och cello a-moll op. 114
Juho Pohjonen, piano
Ishay Lantner, klarinett
Samuli Peltonen, cello

25 €
S-Etukortilla 22 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

till början

 

________________________________________________________________________________________

 

LÖRDAG11.7.2015

 

MUSIKALISK SKÄRGÅRDSMENY I I
Lunchkonsert
Labbnäs semesterhem
13.00 Lunch
14.00 Konsert

Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Labbnäs kök bjuder på skärgårdsbordets läckerheter och därefter bjuder Musikfestspelens artister på smakprov ur festivalens program.

Satser av följande verk:
W. A. Mozart: Flöjtkvartett D, KV 285
W. Fr. Bach: Duett för flöjt och oboe Ess, Fk. 56
Giuseppe Tartini: Violinsonat ”Djävulsdrillen” g
(arr. Holger Frey)
Pavel Haas: Blåskvintett op. 10

Ingolf Turban, violin
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagott

40 € Obs! Förköp
35 € (grupper)

Reserveringar:
Labbnäs

02 424 637
labbnas@labbnas.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

14. & 15. FRÅN KYRKA TILL KYRKA

 

Kombibiljett 30 €

Köp biljetter »»

14. DRÖMMARNAS VÄRLD
20.30 Västanfjärds nya kyrka

Giuseppe Tartini: Violinsonat g-moll ”Djävulsdrillen” (arr. Holger Frey)
Ingolf Turban, violin
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Alexandr Glazunov: Oriental Reverie op. 14 nr 2
Ishay Lantner, klarinett
Sonja Korkeala, violin
Katinka Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen,altviolin
Sampo Korkeala, cello

Pavel Haas: Blåskvintett op. 10
Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagotti


Kaffeservering i församlingshemmet
Fackeltåg till Västanfjärds gamla kyrka

20 €

Köp biljetter »»

 

 



 

 

 

 

 

 

 


till början

   

15. KONSERT I LJUSENS SKEN
~22.00 Västanfjärds gamla kyrka

Jean Sibelius: Andante festivo
Katinka Korkeala, violin

Sonja Korkeala, violin
Atte Kilpeläinen, altviolin
Sampo Korkeala, cello

Wilhelm Friedemann Bach: Duett för flöj och oboe Ess-dur Fk.56
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe

Olivier Messiaen: ur Quatour pour la fin du Temps (Kvartett för tidens ände)
II Abîme des oiseaux (Fåglarnas avgrund)
Ishay Lantner, klarinett

Kaija Saariaho: Nocturne (arr. altviolin)
Atte Kilpeläinen, altviolin

Johann Sebastian Bach: Ciaccona, ur Partita d-moll BWV 1004
Ingolf Turban, violin

20 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 

 

till början

________________________________________________________________________________________

 

SÖNDAG 12.7.2015

 

16. GRANDE FINALE
FRÅN NORDEN TILL SOLEN I ITALIEN
16.00 Kimito kyrka

Mellersta Österbottens Kammarorkester
Tuomas Hannikainen, dirigent
Ingolf Turban, violin

Carl Nielsen: Liten svit för stråkar a-moll op. 1

Aulis Sallinen: Stråkkvartett nr 3 op. 19, ”Aspekter av Peltoniemi Hintriks Begravningsmarsch”

Jean Sibelius: ur 4 Humoresker op. 89
Humoresk nr 4 g-moll
Humoresk nr 3 g-moll

Nicolò Paganini: Le Streghe op. 8 (arr. Holger Frey)
______

Pjotr Tjajkovskij: Stråksextett d-moll ”Souvenir de Florence” op. 70

30 € / 25 €

Köp biljetter »»

 

 

 

 

 

 



till början

 


Kimitosaaren Musiikkijuhlat pidättää oikeuden ohjelman muutoksiin