PROGRAM 2014

KRINGEVENEMANG »»

MÅNDAG 7.7.2014

 

1. Tjuvstart
18.00 Dalsbruk torg

Festivalartister
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Fritt inträde
________________________________________________________________________________________

TISDAG 8.7.2014

Lunchkonsert
2. Musikaliskt skärgårdsbord I
Labbnäs semesterhem
13.00 Lunch
14.00 Konsert

Beethoven, Mozart, Martinů

I. Turban, Resjan, Philharmonic Wind Players Berlin
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

39 € Obs! Förköp
34 € (grupper)
Program »»

Reserveringar:
Labbnäs

02 424 637
labbnas@labbnas.fi

 

 

   

3. Möt kompositören Aulis Sallinen
18.00 Kimito församlingshem
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Fritt inträde




4. Öppningskonsert
19.00 Kimito kyrka

Beethoven, Ligeti, Mozart, Ysaÿe
Aulis Sallinen: Stråkkvartett nr 6 (uruppförande)

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Resjan, Schlichtig, I. Turban,
Philharmonic Wind Players Berlin

25/22/15 €

Program »»

 

________________________________________________________________________________________

ONSDAG 9.7.2014

 

5. Virtuoserna i herrgården
15.00 Sandö gård

Auric, J.S. Bach, Martinů, Paganini

Dartigalongue, Hartmann, Lantner, B. Turban, I. Turban
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

25 €

Program »»


Middagskonsert
6. Musik med socker och grädde
18.00 Westers

Chopin, Granados, Johnson, Korngold, Paganini, Prokofjev, Sarasate

Resjan, I. Turban, Väätäinen
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

 

55 € Obs! Förköp

Reserveringar: Westers
040 554 1599, westerswesters.fi

Program »»

7. Summer Music
19.00 Sagu kyrka

Barber, Hindemith, Ibert, Mozart

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig, B. Turban,
Philharmonic Wind Players Berlin

 

25/22/15 €

Program »»



________________________________________________________________________________________

TORSDAG 10.7.2014

 

8. Blåsmusikens pärlor
15.00 Söderlångvik gård

Bach, Britten, Mozart

Philharmonic Wind Players Berlin

20/17/12 €

Program »»

9. Blåsmusikens pärlor
17.00 Söderlångvik gård

Bach, Britten, Mozart

Philharmonic Wind Players Berlin

Privattillställning

 

 

10. Kammarmusik och virtuoser
19.00 Salon taidemuseo Veturitalli

Chopin, Mozart, Sarasate, R. Strauss

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Resjan, Schlichtig, B. Turban, I. Turban

I konsertbiljetten ingår inträde till konstutställningen Olli Lyytikäinen, retrospektiivi, och Elonkorjaajat-konstutställningar en timme före konserten och under konsertens paus.

25/22/15 €

Med S-Förmånskort
22/20/13 €

Program »»

________________________________________________________________________________________

FREDAG 11.7.2014

 

11. Promenadkonsert
13.00 Villa Lande

Mästare och gesäller
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

Fritt inträde

12. Skärgårdskonsert
17.30 Hitis kyrka

Danzi, Mendelssohn, Sallinen

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig, B. Turban, I. Turban,
Philharmonic Wind Players Berlin

Obs! Färjförbindelse Kasnäs-Hitis
Vid behov av transport från färjan till kyrkan, 045 202 6584

20/17/12 €

Program »»

   

________________________________________________________________________________________

LÖRDAG 12.7.2014

 

Lunchkonsert
13. Musikaliskt skärgårdsbord II
Labbnäs semesterhem
13.00 Lunch
14.00 Konsert

Brahms, R. Strauss

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig, B. Turban, I. Turban, Väätäinen, Philharmonic Wind Players Berlin
Ann-Kristin Schevelew, konferencier

39 € Obs! Förköp
34 € (grupper)
Program »»

Reserveringar:
Labbnäs

02 424 637
labbnas@labbnas.fi

14. Kleine Kammermusik
20.30 Västanfjärds nya kyrka

J.S. Bach, Bruckner, Hindemith, R. Strauss

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig, B. Turban, I. Turban, Väätäinen, Philharmonic Wind Players Berlin

Kaffeservering i församlingshemmet
Fackeltåg till Västanfjärds gamla kyrka

15. Konsert i ljusens sken
In Memoriam Tuulikki Järf
~22.00 Västanfjärds gamla kyrka

C.P.E. Bach, Barber, Halvorsen, Wieuxtemps

Egorkin, Dartigalongue, Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Schlichtig, B. Turban, I. Turban

14. & 15. Från kyrka till kyrka

20 €

Program »»

 

 



20 €

Program »»

 

 

 

Konserter 14 & 15: 30 €

________________________________________________________________________________________

SÖNDAG 13.7.2014

 

16. Grande Finale
16.00 Kimito kyrka

Brahms, Danzi, Ibert, Mendelssohn, Prokofjev

K. Korkeala, S. Korkeala, Peltonen, Resjan, Schlichtig, Väätäinen
Philharmonic Wind Players Berlin:
Egor Egorkin, flöjt
Christoph Hartmann, oboe
Ishay Lantner, klarinett
Félix Dervaux, valthorn
Sophie Dartigalongue, fagott

25/22/15 €

Med S-Förmånskort
22/20/13 €


Program »»

 

 


Kimitoöns Musikfestspel förbehåller sig rätten till programändringar

 

 

 

 
 

http://www.kimitomusicfestival.fi/oheistapahtumia-2014.html