PROGRAM 2013

ONSDAG 26.6.2013

 

Unga Pianister
18.00 Villa Lande, Kimito

Prisbelönade pianister i Pianoaura-pianotävlingen 2013

Solveig Eriksson, Jussi Littunen och Arttu Ollikainen, piano

Program »»

15 €
studerande 10 €
barn under 12 gratis

________________________________________________________________________________________

SÖNDAG 7.7.2013

 

Presentation av kyrkooperan med kompositören Jyrki Linjama
15.00 Kimito församlingshem

Fritt inträde

Die Geburt des Täufers
(Johannes Döparens födelse)
Konsertversion av kyrkoopera
16.00 Kimito kyrka

Jyrki Linjama: Die Geburt des Täufers

Juhani Lamminmäki, dirigent
Ursula Langmayr (Maria), sopran
Tuula Paavola (Elisabeth), mezzosopran
Niall Chorell (Gabriel), tenor
Esa Ruuttunen (Zacharias), baryton
Soli Deo Gloria kammarorkester

25/22/15 € Biljetter »»




I Johannes Döparens fotspår
Tvåspråkig aftongudstjänst
18.00 Kimito kyrka

Antti Kuokkanen, predikan
Esa Ruuttunen, baryton
Larimatti Punelpuro, cello

I samarbete med Kimitoöns församling

Fritt inträde

________________________________________________________________________________________

TISDAG 9.7.2013

 

Lunchkonsert
1. Musikaliskt skärgårdsbord I
13.00 Labbnäs

Britten, Menotti, Mozart, Purcell, Ravel

Ann-Kristin Schevelew, konferencier
Beckherrn, Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala,
Pitko, Richter, Schlichtig, Severeide

Program »»

37 € Obs! Förköp
33 € (grupper)
Reserveringar:
Labbnäs
02 424 637
labbnas@labbnas.fi

 

 

2. Öppningskonsert
19.00 Kimito kyrka

Britten, Mozart, Schumann
Jyrki Linjama: Das fließende Licht der Gottheit (uruppförande)

Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Luttinen, Ranta,
Richter, Schlichtig

Program »»

25/22/15 € Biljetter »»

________________________________________________________________________________________

ONSDAG 10.7.2013

 

3. Medelhavets vindar
15.00 Sandö gård

Donizetti, Falla, Menotti, Pierné, Ravel

Beckherrn, Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Richter,
Schlichtig, Severeide

Program »»

25 € Biljetter »»




4. Musikaliska läckerheter
18.00 Westers

Alfvén, Alkan, Britten, Linjama, Norddqvist, Rangström,
Stenhammar, Verdi, Wagner


Essi Luttinen, mezzosopran
Ilmo Ranta, piano

Program »»

52 € Obs! Förköp
Reserveringar:
Westers

040 554 1599
westerswesters.fi

5. An English Evening
19.00 Sagu kyrka

Britten, Händel, Purcell

Beckherrn, Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala,
Pitko, Richter, Schlichtig

Program »»

25/22/15 €Biljetter »»




Sagu
Sagu-Karuna församling

________________________________________________________________________________________

TORSDAG 11.7.2013

 

6. Herrgårdsstämning
15.00 Söderlångvik gård

Cannon, Fauré, Kellner, Platti

Hartmann, Luttinen, Palviainen, Pitko, Severeide

Program »»

20/17/12 €Biljetter »»


7. Herrgårdsstämning
17.00 Söderlångvik gård

Cannon, Fauré, Kelner, Platti

Hartmann, Luttinen, Palviainen, Pitko, Severeide

Program »»

Privattillställning

 

 

8. Italiensk afton
19.00 Kulturhuset KIVA, Salo

Respighi, Schumann, Verdi

Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Luttinen,
Ranta, Richter, Schlichtig

Program »»

25/22/15 €Biljetter »»

Med S-Förmånskort 23/20/13 €

________________________________________________________________________________________

FREDAG 12.7.2013

 

9. Promenadkonsert
13.00 Villa Lande

Festivalartister

Fritt inträde

10. Från barock till Sallinen
16.00 Hitis kyrka

Bach, Händel, Sallinen, Vivaldi

Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Palviainen,
Richter, Schlichtig

Program »»

20/17/12 €Biljetter »»

11. Från C-dur marsch till Chaconne
19.00 Strandhotellet

Kentala, Palviainen, Virkkala

20/17/12 € Biljetter »»

 

 

________________________________________________________________________________________

LÖRDAG 13.7.2013

 

12. Musikaliskt skärgårdsbord II
13.00 Labbnäs

Bach, Britten, Fauré, Muffat, Pierné

Ann-Kristin Schevelew, konferencier
Hartmann, K. Korkeala, S. Korkeala, Pitko,
Richter, Schlichtig

Program »»

37 € Obs! Förköp
33 € (grupper)
Reserveringar:
Labbnäs
02 424 637
labbnas@labbnas.fi

 

13. Från kyrka till kyrka (~ 50 min.)
20.30 Västanfjärds nya kyrka

Leo, Platti, Vivaldi


BarockOstrobothnia:
Kreeta-Maria Kentala, barockviolin & viola d’amore
Siiri Virkkala, Timo Holopainen, Teija Kivinen,
Terhi Mali, Hanne Lund och Merja Pyrhönen, barockviolin
Torsten Tiebout, barockaltviolin
Lauri Pulakka, barockcello
Malla Lounasheimo, kontrabas
Eero Palviainen, teorbi
Petteri Pitko, cembalo

Kaffeservering i församlingshemmet - Fackeltåg till Västanfjärds gamla kyrka

Konsert i ljusens sken (~ 45 min.)
Västanfjärds gamla kyrka

Bach, Britten
,
Vladimir Agopov: Solveig's Dreams
(urpremiär i Finland)

Palviainen, Richter, Severeide

Program »»

25 € Biljetter »»

 

 

________________________________________________________________________________________

SÖNDAG 14.7.2013

 

14. Das große Finale
16.00 Kimito kyrka

Bach, Händel, Muffat, Telemann, Wassenaer

BarockOstrobothnia:
Kreeta-Maria Kentala, dir. & barockviolin
Siiri Virkkala, Timo Holopainen, Teija Kivinen,
Terhi Mali, Hanne Lund och Merja Pyrhönen, barockviolin
Torsten Tiebout, barockaltviolin
Lauri Pulakka, barockcello
Malla Lounasheimo, kontrabas
Eero Palviainen, teorbi
Petteri Pitko, cembalo

Program »»

25/22/15 €Biljetter »»




 

Kimitoöns Musikfestspel förbehåller sig rätten till programändringar